The food part of this blog has moved to I'll see all you foodies over there!

Friday, June 20, 2008

Forced to Making at Home?

I went to the store to get some ice cream. Dreyer's had changed to a smaller tub, but kept the same price. It was 1.5 quarts and cost $5.99! I remember ice cream coming in half gallon containers. Inflation sucks. The same goes with coffee... remember when the package was actually a pound (16oz)? Now it's 12 oz! Holy beegeezes! I am seriously considering getting an ice cream maker now. Anyone out there have one? It is cheaper to make at home? (I see recipes using lots of heavy cream and eggs, which can be pricey on its own.) I'm not ready to give up ice cream!

No comments: